Vuoden 2025 Live Art Prize -palkintoehdokkaat on valittu

ANTI Live Art Prize -ehdokkaat. Kuva: ANTI Festival.

Vuoden 2025 ANTI Festival International Prize for Live Art -palkintoehdokkaat ovat Harold Offeh (Iso-Britannia), Chiara Bersani (Italia) ja SJ Norman (Australia). Kansainvälisesti merkittävän palkinnon mahdollistaa Saastamoisen säätiön tuki. 

Chiara Bersani. Kuva: Lorenza Daverio.

SJ Norman. Kuva: Whit Forrester

Harold Offeh. Kuva: Emile Holba.

 

Ehdokkaat on valinnut esiraati, jonka jäseniä ovat ANTI-festivaalin kuraattorit Elisa Itkonen ja Season Butler. Pitkää ehdokaslistaa varten kerättiin nimityksiä 15 asiantuntijalta ympäri maailmaa. Esiraati kutsuu juhlimaan kolmen ehdokastaiteilijan ainutlaatuista työtä:

”Ehdokkaiksi valittujen taiteilijoiden teokset painuvat mieleen, herättävät mielikuvituksemme ja liikuttavat meitä niin kohtaamishetkellä kuin vielä kauan sen jälkeenkin. Olemme erittäin vaikuttuneita heidän syvällisestä kyvystään osallistua yhteiskunnalliseen keskusteluun tarkkanäköisen historian ja sosiaalipoliittisen tutkimuksen sekä yhteisössä toimimisen kautta. Yhteiskuntaan kiinnittyminen läpileikkaa heidän teostensa villiä kauneutta.”

Palkintoehdokkaat esittävät kukin yhden teoksen Shortlist LIVE! -ohjelmistossa ANTI-festivaalilla Kuopiossa 9.–14.9.2025. Voittajan valitsee kansainvälinen palkintoraati. Teokset, kansainvälinen palkintoraati ja Shortlist LIVE! -ohjelmiston aikataulu julkistetaan keväällä 2025.

 

Yhteistyö Saastamoisen säätiön kanssa jatkuu

ANTI Festival International Prize for Live Art on maailman ainoa kansainvälinen live art -palkinto. Jo 11. kerran jaettava palkinto esittelee, juhlistaa ja tukee live art -taidetta ja -taiteilijoita.

Saastamoisen säätiö mahdollistaa palkinnon, ja se on myöntänyt jatkorahoituksen vuosille 2025–2029. Palkinto jaetaan joka toinen vuosi.

Palkinnon kokonaisarvo on 30 000 euroa, mikä tekee siitä yhden merkittävimmistä taidepalkinnoista. Palkittu taiteilija saa 15 000 euron arvoisen rahapalkinnon sekä samansuuruisen tuotantobudjetin uuden tilausteoksen toteuttamiseen kahden vuoden päästä ANTI-festivaalille.

“Festivaali ja sen osana jaettava, kansainvälisesti ainutlaatuinen live art -palkinto jalkauttaa taidetta kaupunkiympäristöön meille ihmisille, koettavaksi juuri sillä hetkellä ja siinä tilassa, yllättävissäkin paikoissa. Se on kokemus, joka jättää jäljen ja ottaa kantaa. [image_4]Tapahtuma sai viime vuonna taiteen valtionpalkinnon juurikin sen yhteiskunnallisen vaikuttavuuden takia. Se on kansainvälisesti merkittävä tapahtuma Suomessa. Olemme ylpeitä yhteistyöstämme Kuopiossa ja juuristamme syvällä Pohjois-Savossa”, toteaa Saastamoisen säätiön hallituksen jäsen Marja Karttunen.

 

Lue lisää ehdokkaista englanniksi ANTI Festivalin nettisivuilta.